Doğru Dalış Elbisesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Dalış Elbisesi Market

Doğru Dalış Elbisesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Doğru Dalış Elbisesi Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster tüplü dalış, ister serbest dalış yapıyor olun, güvenli ve konforlu bir dalış yapabilmek için doğru dalış elbisesine sahip olmak oldukça önemlidir. Doğru seçilmiş ve dalış yapılacak bölgenin şartlarına uygun bir dalış elbisesi, güvenliğinizi artırıp dalıştan alacağınız hazzı katlarken, yanlış bir seçim tüm dalış planınızı bozabilir. Dalış elbisesi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri detaylıca incelediğimiz yazımız, sizin için faydalı bir rehber olacak.

Dalış Elbisesi

Doğru Dalış Elbisesi Seçimi Neden Önemlidir?

Çeşitli iklim koşulları ve derinliklere uygun olarak üretilmiş oldukça geniş seçenekler sunan dalış elbiseleri, dalgıçların amaçlarına uygun olarak tasarlanır ve farklı malzemeler ile üretilir. Doğru dalış ve doğru dalış elbisesini eşleştirmek, hem dalıştan alınacak keyif hem de güvenliğiniz açısından kritik bir konudur. Dalış elbiseleri sadece sizi sıcak tutmakla kalmaz, kayalar, mercanlar gibi fiziksel objeler tarafından çizilme-sürtünme gibi yaralanmalardan da korur.

Su Sıcaklığına Göre Dalış Elbisesi Seçmek

Suyun iletkenliği havadan daha yüksek olduğu için, insan vücudu su içerisinde karada olduğundan 25 kat daha hızlı ısı kaybeder. Uygun bir dalış elbisesi seçilmediği takdirde, dalgıçlar için büyük tehlikelerden birisi olan hipotermi baş gösterebilir. Vücudun hızla ısı kaybederek şoka girmesi olarak açıklayabileceğimiz hipotermi açık deniz dalışları esnasında ölümcül olabilir. Dalış elbiseleri hipotermi riskini önlemek için 0.5 mm ila 8 mm arasında farklı kalınlıklara sahip, neopren malzeme ile üretilir. Neopren, içinde çok küçük hava boşlukları olan sentetik bir malzemedir ve tıpkı binalarımıza yapılan mantolama sistemi gibi izolasyon sağlar. Neopren dalış elbiselerine uluslararası dalış literatüründe “wet suit” yani “ıslak elbise” denir. Bu ismin verilmesinin nedeni, elbise ile vücudunuz arasına çok az miktarda su girmesi ve içeride hapsolmasıdır. Dalış boyunca vücut ısınız sayesinde ısınan bu su, adeta bir ısı kalkanı oluşturarak soğuk deniz suyu ile vücudunuzun temasını keser ve sizi sıcak tutmak için neopren dalış elbisenize yardımcı olur.

Hangi Sıcaklık İçin Hangi Dalış Elbisesi Seçilmelidir?

Neopren kalınlaştıkça hareket kabiliyeti ve konforun azalacağı göz önüne alınarak, dikkatli seçim yapılmalıdır. Ancak rahatlık ön planda tutularak dalış yapılacak ortama uygun olmayan ince elbiseler de tercih edilmemelidir. Örneğin yaz tatilinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin berrak mavi derinliklerinde bir dalış planlıyorsanız, 3.5 mm kalınlığında bir “Shorty” dalış elbisesi fazlasıyla yeterli olacaktır. Sıcak ve sığ sularda dalış yapan dalgıçlar için tasarlanmış kısa kollu ve kısa paçalı tek parçadan oluşan ince bir dalış elbisesi olan “Shorty” ülkemizin Akdeniz ve Ege bögelerinde yaz mevsiminde yapacağınız dalışlar için de ideal bir seçim olacaktır. Eğer dalış sezonunu erken karşılamak ve Ege’nin eşsiz sualtı güzelliklerine sahip dalış noktalarına ilk bahar başlarında dalmak isterseniz, en az 5mm kalınlıkta ve 2 veya tek parçalı bir “full suit” tercih edilmelidir. Tek parça uzun kollu ve uzun paçalı tulum şeklinde veya alta giyilen askılı bir tulum ve üzerine giyilen fermuarlı bir ceket ile 2 parça olarak bulunabilen bu dalış eşbisleri soğuk sularda daha fazla koruma sağlar. Su sıcaklığının değiştiği bölgelerde veya farklı mevsimlerde dalış yapıyor, veya yurt dışında dalış turlarına katılıyorsanız, gittiğiniz bölgeye uygun olacak biçimde sadece altını veya üstünü giyerek dalış yapabilirsiniz. Marmara ve Karadeniz gibi nispeten daha soğuk sulara sahip bölgelerimizde yaz sezonu dışında dalış planlanıyorsa, 8 mm ve başlıklı bir dalış elbisesine ilave olarak neopren eldiven ve botlar da tercih edilmelidir.

  • 10 C – 18 C arası su sıcaklığında 7 mm ve üstü kalınlıklarda ve başlıklı dalış elbisesi tercih edilmelidir.
  • 16 C – 24 C arası su sıcaklığında 5 mm neopren dalış elbiseleri tercih edilebilir.
  • 25C ve üstü su sıcaklıklarında 3 mm ince neoprenden imal edilmiş “shorty” dalış elbiseleri tercih edilebilir.

Hangi Derinlik İçin Hangi Dalış Elbisesi Tercih Edilmedir?

Derinlik arttıkça su sıcaklığı düşer. Eğitim amaçlı 5 metre derinlikte yapılan bir kıyı dalışında size konfor ve rahatlık sunan ince bir dalış elbisesi, 30 metrelik bir derin dalışta yetersiz kalacaktır. Dalış planınızı yaparken, dalış yapacağınız bölgenin özelliklerini iyi bilmek, dalışı detaylıca planlamak ve gereken ekipman hazırlıklarını önceden yapmak hayati önem taşır. Derin dalış yapacağınız zaman dalış elbisesi kalınlığınızı yüzey sıcaklığına göre değil, dalışın en derin noktasına göre seçmeniz güvenliğinizi artıracaktır. Dalış öncesi su sıcaklık değerlerini öğrenmeniz ve dalış çantanızda beklenmedik hava koşullarına karşı tedbir olarak neopren başlık, eldiven ve bot bulundurmanız faydalı olacaktır.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

İlginizi Çekebilir