Serbest Dalış Ekipmanları

Serbest Dalışın Sağlığa Faydaları

Serbest dalış sporunun tehlikeli, adrenalin dolu bir aktivite olduğunu düşünebilirsiniz. Pek tabi limitlerinizi zorlayan her spor aktivitesinin riski olabilir, fakat doğru yapılırsa serbest dalış sporu, güvenlidir. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için de çok faydalıdır.

Serbest dalış, dalıcılar için bütün vücudu çalıştıracak bir fiziksel aktivite imkanı sunar. Dalıcılar, serbest dalış yaparken kaslarını çalıştırır ve fiziksel formlarını koruyan bir aktivite yaparlar. Bu şekilde zindelik düzeyinizi ve esneklikleri artar.

Hemen hemen her serbest dalış kursunda, suda hareket etmek, dengede kalmak ve kramplardan kaçınmak için tüm vücut esnetme hareketleri öğretilmektedir. Birçok serbest dalışçı, kas güçlerini ve kardiyovasküler kondisyonlarını daha da geliştirmek için yoga, apne yürüyüşü veya sadece spor salonuna çalışmalar yapar. Sonuç olarak, serbest dalışa başladığınızda genellikle bunu zindelik ve esneklik izler ve bu da daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Serbest Dalış, Stres ve Kaygıdan Kurtulmaya Birebir

Serbest dalış, su altındaki sessiz ve rahat ortam ile, dalıcıların stres seviyelerini azaltır ve rahatlama fırsatı sunar. Birçok yönden serbest dalış, yoga çalışmalarına benzer. Bedeninizin ne yaptığına dair farkındalık ve kontrolün yanı sıra zihinsel güç, yetenekli bir serbest dalıcı olmak için gereken temel unsurlardır. Buna nasıl ulaşılır? Serbest dalış kursunda öğrendiğiniz ilk şeyler arasında çeşitli rahatlama ve nefes alma teknikleri yer alır. Bu teknikleri size öğretirler çünkü, rahatladığınızda kalp atış hızınız ve oksijen tüketiminiz düşer, bu da daha uzun dalış yapmanızı sağlar ve dalışı daha güvenli ve keyifli hale getirir.

Serbest dalış yaparken öğrendiğiniz tüm bu pratikler ve teknikler, suyun çok ötesine geçer. Serbest dalış sporcularının psikolojik özellikleri üzerine yapılan araştırmalarda, serbest dalış yapanların, sporcu olmayanlara kıyasla daha az stres, kaygı ve olumsuz düşünme seviyelerine sahip olduğunu bulunmuştur.

Serbest dalış ile daha güçlü akciğerler

Ortalama bir insan nadiren tam bir nefes alırken, serbest dalgıçlar bunu düzenli olarak yapar.

Serbest dalıcıların akciğerlerinin daha güçlü olması, dalış yapma sıklığı ve tecrübesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Serbest dalış yaparken, su altında daha uzun süre kalabilmek için daha fazla oksijen alırsınız. Ek olarak, alacağınız eğitimler sayesinde daha kontrollü ve verimli nefes alabilirsiniz.

Serbest dalışa başladığınızda, vücudumuza oksijen sağlamanın daha etkili bir yolu olan diyafragmatik solunum veya "karın" nefesi dahil olmak üzere farklı nefes alma teknikleri uygularsınız. Akciğerlerimizin tam kapasitesini kullanmaya alışkın olmadığımız için maksimum nefes almayı öğrenmek ilk başta rahatsız edici gelebilir. Ancak, ne kadar çok antrenman yaparsanız, o kadar rahat olur. Düzenli nefes egzersizleri, akciğer hacminizi artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, vücudunuz oksijeni daha verimli kullanmayı öğrenir.

Eklem Sağlığını İyileştirir

Serbest dalışın en önemli sağlık faydalarından biri de eklem sağlığı üzerindeki olumlu etkisidir. Çalışmalar, su altında zaman geçirmenin, eklemler üzerindeki baskıyı hafifletebileceğini ve hatta yüksek etkili aktiviteler sırasında vücudun karşılaştığı olağan basınca karşı koyan bir hidrostatik basınç nedeniyle eklemlerin hareket olanağını artırabileceğini göstermiştir. Su altındaki ağırlıksızlık, şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gibi, arterit veya yaralanmalardan muzdarip olanların ağrısının hafiflemesi ve su altında rahatça egzersiz yapmasına olanak tanır.

Daha İyi Odaklanma ve Konsantrasyon

Serbest dalış, meditasyon pratiğine benzer bir keskinlikte odaklanma gerektirir. Dalış yaparken, tüm dikkatinizi dağıtan şeyler ve gereksiz düşünceler bir kenara bırakılmalıdır. Serbest dalışa başladığınızda, tüm odağınızın yaptığınız aktivitede ve vücudunuzda olduğunu fark edeceksiniz. Su altında ses olmaması ve diğer duyusal sapmalar, kafanızdaki diğer tüm endişeleri gidermek için gerçekten eşsiz bir fırsat sunar. Serbest dalış yoluyla korkunuzu dizginlemeyi öğrenirsiniz, bu da başka türlü elde edemeyeceğiniz zihinsel netliğe ve içgörüye yol açar. Bununla birlikte, karada antrenman yapmak bile odaklanmanıza yardımcı olur. Serbest dalış yoluyla öğrendiğiniz bu özel zihin konsantrasyonu hayatınızın her alanına uygulanabilir.

Serbest dalış yapmaya başladığınızda yukarıda yazamadığımız ama hayatınızda olumlu bir katkı sağlayan bir çok fayda göreceksiniz. Bunu bir spor değil, bir yaşam biçimi olarak görmek gerek.

Serbest dalış için gerekli tüm ekipmanları geniş bir ürün yelpazesiyle sizlere sunuyoruz. Yeni başlayanlar için özellikle, ürünler hakkında bilgi almak veya fikir sahibi olmak isterseniz, bizlerle lütfen iletişime geçin. Bekleriz…Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

İlginizi Çekebilir